Trawniki właściwie nawodnione są ozdobą ogrodu.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie trawy, tak aby trawniki ładnie wyglądały. Obok koszenia nawadnianie daje efekty w postaci zielonego, bujnego trawnika. W związku z małymi opadami największe zapotrzebowanie jest na wodę na wiosnę oraz latem.

Dlatego, aby zapewnić właściwe nawodnienie należy ogrody podlewać w okresie wiosenno- letnim. W zależności od warunków klimatycznych, może to być symboliczne podlewanie albo obfite.

Zanim zaczniemy trawniki nawadniać trzeba przygotować glebę. Stosuje się zazwyczaj środki, które mają za zadanie zmniejszyć wsiąkanie wody w ziemię, a także mają spowodować mniejsze parowanie. Dopiero po systematycznej i cyklicznej pielęgnacji można mówić o efektach.

Jeżeli zaryzykujemy założenie ogrodu na terenach piaszczystych wówczas trzeba połączyć glebę z torfem, aby zmniejszyć przepuszczanie ziemi poprzez połączenie gleby z gliną lub innymi środkami o podobnym działaniu.

W celu zmniejszenia parowania można zostawić trawę nieskoszoną na ziemi, wtedy trawniki są nawodnione właściwie. Jednak zbyt duże leżenie trawy może sprawić, że ziemia nie będzie miała dopływu powietrza, co też nie jest wskazane dla właściwego wzrostu.

Z kolei nieskoszona trawa ma też inne negatywne działanie, to znaczy hamuje dostęp wody co nie sprzyja nawodnieniu terenów, chociaż ogrody są z reguły obficie zraszane, co daje gwarancję na piękne trawniki.